Fotografia 3D

 Jak fotografować w 3D?

   Fotografia 3D cały czas się rozwija ale sama technologia 3D jest dość stara. Pierwsze obrazy stereo wykonywał już Sir Charles Wheatstone w latach dwudziestych XIX wieku. Do ich oglądania wykorzystywał własnoręcznie skonstruowany stereoskop lustrzany. Ja techniką 3D zainteresowałem się już dość dawno. Ostatnio pokazywałem na blogu swój cykl zdjęć na, których zawarłem modernistyczne budynki z różnych miast Polski. Wykonałem je w technice stereoskopowej, czyli każdy kadr składa się z dwóch zdjęć (dla lewego i prawego oka). Następnie takie fotografie łączy się w odpowiednim programie i pozostaje wybór sposobu prezentacji. Ja wybrałem opcje do oglądania w specjalnych okularach red cyan. Jest to najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób. Przedstawię teraz jak otrzymać takie zdjęcia.

1. Sprzęt do fotografia 3D

Aby uzyskać efekt 3d nie potrzebujemy specjalnego ani drogiego sprzętu. Wystarczy aparat kompaktowy / lustrzanka z obiektywem o ogniskowej ok 50mm lub typu zoom. Przyda się także statyw oraz szyna fotograficzna (te dwa elementy możemy zastąpić kawałkiem stołu, barierki lub robić zdjęcia z ręki). Najlepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy posiadać dwa takie same aparaty, ponieważ skrócimy czas fotografowania do minimum.

 

Szyna fotograficzna

2. Fotografowanie

Jak wcześniej wspomniałem, , dwa obrazy (dla lewego i prawego oka) . Gdy zdjęcia robimy 1 aparatem po zrobieniu pierwszej fotografii, aparat przesuwamy w prawo lub lewo o ok 10 cm i robimy następne zdjęcie. Przyda się tu statyw i szyna ponieważ możemy po niej przesunąć dokładnie aparat o określoną odległość. Gdy zdjęcia robimy z ręki możemy przenieść ciężar ciała raz na jedną nogę a raz na drugą, automatycznie wyjdzie nam kolejne zdjęcie z przesunięciem. Najłatwiej fotografować dwoma aparatami równocześnie. Aby spiąć aparaty ze sobą możemy wykorzystać odpowiednio nawiercony kątownik aluminiowy. Całość mocujemy do aparatów za pomocą śrub mocujących dostępnych w sklepach fotograficznych.

fotografia 3D fotografia 3DZdjęcia do złożenia 

3. Edycja na komputerze

Według mnie najlepszy program do zdjęć 3D to StereoPhoto Maker . Posiada dużo opcji i ustawień dzięki, którym idealnie dopasujemy nasze zdjęcie 3D. Na początku ładujemy nasze lewe oraz prawe zdjęcie do programu. File – Open Left/Right Images

Następnie klikamy w Gray Anaglyph lub Color Anaglyph. Teraz musimy założyć okulary red cyan i dopasować obraz klikając Easy Adjustment. Na początku proponuje poznać program i wypróbować różne opcje.

Gdy mamy już wszystko gotowe możemy zapisać obraz Save Stereo Images i cieszyć się efektem.

[wd_hustle id=4 type=social_sharing]

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *